Despre droguri

ŞCOALA CU CLASELE I-VIII NR.1 ,,DIMITRIE GRECESCU”

DROBETA TURNU SEVERIN

ELEV  GRECU COSMINA

DROGUL - O REALĂ AMENINŢARE

Drogul este substanta care, fiind absorbita de un organism viu, îi modifica una sau mai multe functii (OMS); în sens farmacologic, drogul este o substanta utilizata sau nu în medicina, a carei folosire abuziva poate crea dependenta fizica si psihica sau tulburari grave ale activitatii mintale, ale perceptiei si ale comportamementului.

Abuzul de DROGURI

Abuzul de droguri inseamna orice utilizare excesiva, continua ori sporadica, incompatibila sau în relatie cu practica medicala, a unui drog. Consumul poate fi exceptional, în scopul de a încerca odata sau de mai multe ori un drog, fara a continua însa; ocazional, sub forma intermitenta, fara a ajunge la dependenta; episodic, într-o circumstanta determinata; sistematic, caracterizându-se prin dependenta.

Dependenta

Dependenta se defineste ca fiind starea fizica sau psihica ce rezulta din interactiunea unui organism cu o substanta, caracterizata prin modificari de comportament si alte reactii, însotite întotdeauna de nevoia de a lua substanta în mod continuu sau periodic, pentru a-i resimti efectele psihice si pentru a evita suferintele.

Motive care duc la consumul de droguri:

·        Curiozitatea

Nu înseamna ca devi dependent doar pentru ca ai încercat, dar  utilizarea sistematica duce la dependenta, iar în cazul drogurilor puternice, prima doza poate fi fatala (heroina, cocaina, LSD, Extasy, amfetamine, fenciclidina)

·        Teribilismul

Consumul de droguri poate fi vazut ca excitant si provocator. Unii sunt tentati sa înfrunte riscurile implicate, departe de a fi împiedicati de vorbe precum “pericol”. Poti sa iesi în evidenta si în mod pozitiv, fara sa consumi droguri! Cauta alternative!

·        Presiunea grupului

Este important sa stii sa spui "NU" asta dovedeste ca ai o personalitate puternica. Încearca sa fii tu însuti, chiar daca cei din jurul tau au alta opinie.

·        Probleme (în familie, scoala, prieteni)

Unii tineri pot folosi droguri pentru a acoperi problemele existente (divortul parintilor, abuz sau neglijenta din partea parintilor sau a scolii). Trebuie înteles ca folosirea drogurilor rezolva doar aparent si temporar problema, ea continuând sa existe si sa se agraveze.

SEMNELE ŞI SIMPTOMELE CONSUMULUI DE DROGURI

Încă de la început afirmăm că dacă un copil prezintă simptomele de mai jos, nu înseamnă obligatoriu că este un consumator de droguri. Prezenţa unor simptome din cele enumerate mai jos poate fi determinată şi de starea de stres a adolescenţilor. Alte simptome pot fi semne ale unei depresii nediagnosticate sau a altor probleme de sănătate.

Semne fizice :

- pierderea /creşterea poftei de mîncare, o inexplicabilă scăderea sau creşterea în greutate, orice schimbare a obiceiurile alimentare;

- schimarea ritmului mersului, o încetinire sau o înţepenire a mersului, o slabă coordonare a mişcărilor;

- insomnie, trezirea la ore neobişnuite, o lene neobişnuită;

- ochii roşii şi înlăcrimaţi, pupile mai mari sau mai mici decît de obicei;

- palme umede şi reci, mîini tremurătoare;

- faţă roşie sau palidă;

- miros de substanţe la expiraţie, din corp sau de pe haine;

- foarte activ, excesiv de vorbăreţ;

- secreţii nazale ca la răceală, extremităţi reci;

- urme de înţepături pe antebraţe sau picioare;

- greţuri şi vome frecvente, sau transpiraţii excesive;

- tremurături ale mîinilor, picioarelor sau capului;

- puls neregulat.

Semne comportamentale:

- schimbare în atitudine, comportament sau personalitate fără o cauză aparentă;

- schimbarea prietenilor sau evitarea celor vechi, nu vrea să vorbească despre prietenii cei noi sau aceştia sunt cunoscuţi ca şi consumatori de droguri;

- schimbare în activităţi, hoby-uri sau interese;

- scăderea performanţelor şcolare, sau la muncă, întârzieri la şcoală, absentări nemotivate sau abandon şcolar;

-schimbarea comportamentului acasă, pierderea interesului pentru familie şi activităţile de familie;

- dificultăţi de concentrare, distrat, uituc;

- o lipsă de motivaţie în general, pierderea energiei, a stimei de sine, o atitudine de nepăsare

- frecvent hipersensibil, îţi pierde repede cumpătul, sau are resentimente puternice;

- stări de iritabilitate sau mînie;

Drogul reprezintă o reală ameninţare la adresa umanităţii. O consultaţie la un psiholog poate fi de mare folos pentru a-l ajuta pe tânăr să depăşească o situaţie de criză. Acest sprijin îi poate dezvolta căi eficiente de rezolvare a problemelor din viaţa sa.

Categorie: Referate | Adăugat de: George (05.Sep.2009)
Vizualizări: 2241 | Evaluare: 3.0/2